چگونه استرس‌ را کاهش دهیم؟

اذهب الى الأسفل

چگونه استرس‌ را کاهش دهیم؟

پست  ANGEL في الجمعة ديسمبر 03, 2010 2:49 pm

دکتر سعيد ممتازي در گفت وگو با ايسنا ، با اشاره به تغييرات مکانيسم بدن افراد در دوران سالمندي، تصريح كرد: همانگونه که با قرار گرفتن در دوران پيري و کهنسالي سيستم‌هاي مختلف بدن دستخوش تغييرات مي‌شود، سيستم مغز و اعصاب نيز با تغييرات عمده‌اي مواجهه است.

وي همچنين از تغيير محسوس بينايي، شنوايي، قدرت حافظه و فکر، احساسات و نحوه برخورد با مسايل مختلف در اين دوران خبر داد و ابراز کرد: کاهش توانايي ذهني و حرکتي، اختلال در خواب و کاهش حافظه معمولي از عمده تغييرات فيزيولوژيکي بدن در دوران پيري است که عمدتا موجب بي‌حوصلگي افراد مي‌شود.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: افرادي که از ارتباط عاطفي مطلوبي با اطرافيان برخوردارند، داراي احساس خوب و قابل قبول‌تري نسبت به ساير سالمندان هستند.

ممتازي با اشاره به نيازهاي روحي و رواني افراد در دوران سالمندي، گفت: احترام، توجه، تعامل و ديدار با دوستان و نزديکان از نيازمندي‌هاي قابل توجه در دوران کهنسالي و سالمندي است.

وي با بيان اينکه انجام فعاليت‌هاي مختلف جسمي و فکري موجب ورزيده شدن جسم و اعصاب فرد مي‌شود، اظهار کرد: حل جدول و گوش‌ کردن به موسيقي علاوه بر کاهش استرس در سنين بالا موجب ورزيده شدن فکر و مانع از بروز بسياري از بيماري‌هاي عصبي مي‌شود.

اين روانپزشک همچنين افزود: آخرين تحقيقات و مطالعات نشان داده است که هر چه ميزان مطالعه افراد در دوران جواني بيشتر باشد و اين روند را نيز در دوران کهنسالي ادامه دهند، احتمال ابتلا به بيماري فراموشي در آنها کاهش مي‌يابد.

وي بيماري آلزايمر را يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران سالمندي دانست و تصريح کرد: افسردگي سالمندي نيز نوعي ديگر از بيماري‌هاي عصبي است که مي‌تواند در اين دوران همانند دوران جواني بروز کند که البته بايد اذعان داشت كه افسردگي سالمندي و جواني هيچ تفاوتي با هم ندارند.

ممتازي افزود: با توجه به اين که در اکثر خانواده‌هاي ايراني، سالمندان با ساير اعضاي خانواده زندگي مي‌کنند، عدم رعايت برخي مسايل زمينه بروز بسياري از مشکلات و تنش‌ها را تقويت مي‌کند.

اين روانپزشك، حرف شنوي را از ديگر خواسته‌هاي افراد در سنين بالا عنوان کرد و افزود: متاسفانه تحقق كامل اين خواسته، منطقي نيست و مي‌تواند باعث ايجاد تنش در افراد خانواده شود. فراموش نکنيم که تفاوت سليقه‌ها به معني عدم رعايت احترام فرزندان بزرگسال نسبت به افراد سالمند و ميانسال در خانواده نيست.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد