هفت بيماري مشترك انسان و حیوان

اذهب الى الأسفل

هفت بيماري مشترك انسان و حیوان

پست  ANGEL في الخميس نوفمبر 25, 2010 4:42 pm

ئيس شبكه دامپزشكي نيشابور از آنفلانزاي A جديد، سياه‌زخم (شاربن)، سالك، تب مالت (بروسلوز)، هاري، هيداتيك و كريمه كنگو به‌عنوان مهم‌ترين بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان نام برد.

محمود جوادي‌‌نژاد اظهار داشت: آنفلانزاي A جديد به‌ عنوان يك بيماري حاد به شدت واگيردار دستگاه تنفسي است كه از طريق تنفس ذرات معلق در هوا و تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسي فرد بيمار به‌ويژه تماس‌هاي آلوده با مخاط چشم و بيني و دهان انتقال پيدا مي‌كند.

وي درمان را بر اساس دستورات پزشك با داروي تاميخلو و ... دانست و در خصوص راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به آن، گفت: در موقع شيوع بيماري از حضور در مكان‌هاي شلوغ خودداري و از تماس نزديك با افراد بيماري خودداري شود.

رئيس شبكه دامپزشكي نيشابور با تأكيد بر استفاده از وسائل شخصي و داشتن اغذيه مناسب و خودداري از تماس با سطوح و وسايل مشترك با فرد بيمار، افزود: بيماران در صورت نياز به ترك منزل در اماكن عمومي از ماسك استفاده كنند و سطوح آلوده با محلول وايتكس يا الكل 70 درجه ضدعفوني شود و دستمال كاغذي‌هاي آلوده در ظروف زباله درب‌دار دفع شود.

وي درباره بيماري سياه‌زخم تصريح كرد: اين بيماري بيشتر در حيوانات علفخوار و در اثر ورود عامل بيماري از راه بريدگي يا خراش پوستي يا نيش حشره ايجاد مي‌شود.

رئيس شبكه دامپزشكي نيشابور خاطرنشان كرد: را‌ه‌هاي پيشگيري، خودداري از تماس با حيوانات و محصولات حيواني آلوده، واكسيناسيون دام‌ها، سوزاندن جسد حيوانان آلوده و دفن بهداشتي آنها و... است.

وي تصريح كرد: سالك بيماري مشترك ديگري است كه بر اثر گزش پشه خاكي به انسان منتقل مي‌شود.

جوادي‌‌نژاد از نيشابور، تهران، مشهد، شيراز، كرمان و بم به‌عنوان مهم‌ترين كانون‌هاي سالك نوع شهري ياد كرد و افزود: استان‌هاي خراسان، مازندران، خوزستان، ايلام، بوشهر و جنوب استان فارس، كانون‌هاي نوع روستايي سالك هستند.

وي مراجعه به پزشك براي تشخيص نوع سالك را مهم‌ترين راه‌كار درمان عنوان و خاطرنشان كرد: از بين بردن سگ‌هاي ولگرد، جوندگان، دفع بهداشتي زباله، سمپاشي محل‌هاي آلوده، استفاده از پشه‌بند به‌ويژه براي كودكان و نصب توري به درب و پنجره‌ها را از مهم‌ترين راه‌هاي پيشگيري سالك است.

رئيس شبكه دامپزشكي نيشابور اظهار داشت: تب مالت از حيوان به انسان سرايت مي‌كند كه بيشتر گوسفند و بز خطرناك‌ترين مخازن بيماري به حساب مي‌آيند و راه‌هاي سرايت اين بيماري را خوردن شير و محصولات لبني غير پاستوريزه، گوشت خام و مغز استخوان دانست.

وي بيان داشت: تماس با حيوانات به‌ويژه در كودكان، كارگران كشتارگاه، كشاورزان و كاركنان آزمايشگاه، فرو رفتن سر سوزن حاوي واكسن دامي و تماس مستقيم با بافت‌هاي حيوان آلوده به‌عنوان راه‌هاي ديگر سرايت اين بيماري نام برد.

جوادي‌‌نژاد خاطرنشان كرد: نظارت بر مراكز توزيع فرآورده‌هاي دامي، خودداري از مصرف شير نجوشيده، واكسيناسيون به موقع دام و از بين بردن دام‌هاي آلوده با نظارت دامپزشكي را از راه‌هاي كنترل و پيشگيري بيماري تب‌مالت است.

وي درباره بيماري هاري اظهار داشت: انسان و حيوان در اثر گزش به اين بيماري مبتلا مي‌شوند كه در صورت ابتلا، هيچ درماني وجود ندارد و فرد مبتلا محكوم به مرگ است. البته اگر فرد دچار گزش شد، سريعا به مراكز درماني جهت واكسيناسيون مراجعه كند، از ابتلا به هاري جلوگيري مي‌شود.

رئيس شبكه دامپزشكي نيشابور افزود: اكثر افرادي كه در اثر هاري فوت كرده‌اند، كساني هستند كه به‌علت عدم آگاهي و سهل‌انگاري به مراكز بهداشت مراجعه نكرده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: خودداري از نگهداري سگ و گربه در منزل، جلوگيري از نزديك شدن كودكان به سگ‌هاي ولگرد، خودداري از ريختن زباله در اطراف منازل و معابر عمومي و از بين بردن سگ‌هاي ولگرد را در كنترل اين بيماري مهم عنوان كرد.

جوادي‌‌نژاد با اشاره به اينكه زخم حيوان گزيده را نبايد بخيه زد، تصريح كرد: خارج ساختن ويروس هاري از محل زخم با استفاده از ده دقيقه شستشو با آب و صابون و برس مخصوص، قطع كامل قسمت‌هاي له شده ضدعفوني با الكل 70 درجه و بتادين، تزريق سرم و واكسن ضد هاري از اقدامات درمان افراد حيوان گزيده به شمار مي‌رود.

وي همچنين گفت: هيداتيك بيماري مشترك بين انسان و حيوان، يك نوع كرم نواري است كه به دنبال خوردن سبزيجات و ميوه‌جات آلوده به مدفوع حيوانات ايجاد و به مرور سبب ايجاد كيست و بعد پيدايش چرك در داخل آن، سبب مرگ مي‌شود.

وي تاكيد كرد: درمان قطعي را جراحي و برداشتن كيست دانست و بر ضدعفوني كردن سبزي‌جات، شستشوي ميوه‌جات، ممانعت از بازي بچه‌ها با خاك و حيوانات ولگرد، از بين بردن سگ‌هاي ولگرد و دفن بهداشتي آنها و كشتار بهداشتي دام‌ها به‌عنوان راه‌هاي پيشگيري از بيماري است.

اين مقام مسئول از تب خونريزي دهنده ويروس كريمه‌كنگو به‌عنوان يك بيماري تب‌دار كه توسط كنه منتقل مي‌شود، نام برد.

وي با اشاره به اينكه تشخيص موارد مشكوك در آزمايشگاه انجام مي‌شود، بيان داشت: فرد بيمار بايد در شرايط ايزوله در بيمارستان مورد مداوا قرار گيرد.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد