چرا احساس ‌گرسنگی می‌کنیم؟

اذهب الى الأسفل

چرا احساس ‌گرسنگی می‌کنیم؟

پست  ANGEL في الخميس نوفمبر 25, 2010 4:28 pm

اغلب افراد بر این باورند که خالی بودن معده سبب ایجاد احساس گرسنگی می‌شود اما این باور نادرستی است. اگر فردی تب‌دار معده‌اش گاه و بیگاه خالی باشد، باز هم احساس گرسنگی نمی‌کند.

همچنین نوزادان تا چند روز پس از تولد اصلا گرسنگی را احساس نمی‌کنند در حقیقت هنگامی که سطح مواد مغذی جذب شده در خون کاهش پیدا می‌کند، از طرف بدن و از طریق سیستم عصبی پیامی به مغز ارسال می‌شود. برای انجام کارهای روزانه انرژی مصرف می‌کنیم و در نتیجه سطح مواد مغذی در خون کاهش می‌یابد. این در حالی است که وقتی فردی به علت ابتلا به بیماری در حال استراحت است، انرژی کمتری مصرف می‌کند و به همین علت ممکن است چنین فردی حتی تا چندین روز هم احساس گرسنگی نکند.

مرکز گرسنگی در مغز درست همزمان با کاهش یا به عبارتی دیگر کمبود مواد غذایی مورد نیاز بدن در خون یک پیام عصبی دریافت می‌کند.

مرکز گرسنگی بر کنترل عملکرد معده و روده نیز نظارت دارد و به همین علت وقتی سطح مواد مغذی در خون به میزان مورد نیاز بدن و به شرایط کاملا عادی و طبیعی برای ادامه فعالیت‌های حیاتی بدن برمی‌گردد، مانع ادامه فعالیت روده و معده خواهد شد و همانند یک ترمز عمل خواهد کرد، از سوی دیگر در شرایط کمبود مواد غذایی در بدن، روده و معده فعال خواهند شد و به همین علت است که هنگام گرسنگی صداهایی از معده به گوش می‌رسد.

برای فردی که گرسنه است نوع غذایی که می‌خورد اهمیت نداشته و مهم این است که باید هرچه سریع‌تر از یک منبع غذایی، مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کند.

کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، مواد معدنی، چربی‌ها، ویتامین‌ها و آب از جمله مهم‌ترین محتویات مواد غذایی هستند که هر یک از این گروه‌های مختلف غذایی نقش بسیار مهمی را در تغذیه ما انسان‌ها دارند. پروتئین‌ها وظیفه رشد و بازسازی بافت‌ها و ماهیچه‌های بدن را به عهده دارند.

چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند. مواد معدنی اجزای اصلی سازنده بافت‌ها و استخوان‌های بدن هستند و ویتامین‌ها از بدن در برابر بیماری‌های مختلف محافظت می‌کنند. آب نیز مهم‌ترین ترکیبی است که اکسیژن و مواد مغذی را به همه قسمت‌های بدن می‌رساند.

در شرایطی که بدن با کمبود هر یک از این ترکیبات مواجه شود بیمار می‌شویم. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مهم‌ترین دلیل احساس گرسنگی، کاهش مواد مغذی در خون است که به عنوان یک سیستم هشداردهنده عمل کرده و به این ترتیب با ایجاد احساس گرسنگی فرد متوجه خواهد شد که باید هرچه زودتر سطح مواد غذایی بدن خود را افزایش دهد.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد