persian aikido
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

قهوه تلخ و فرهنگ کپی رایت

قهوه تلخ و فرهنگ کپی رایت Empty قهوه تلخ و فرهنگ کپی رایت

پست  ANGEL الجمعة أكتوبر 22, 2010 5:53 pm

3 نسل - سحررستمی: رکورد شکنی قهوه تلخ،قهوه تلخ در روز اول نیم میلیون فروخت،آماری جالب از فروش قهوه تلخ،قهوه تلخ همچنان پرفروش،اینها تنها چند نمونه از تیترمطالبی است که از شروع توزیع سریال قهوه تلخ بر روی خط خبرگزاریها و سایتهای خبری رفت.

احتمالا همه آنهایی که چندین سال پیاپی در سیما مجموعه‌های تلویزیونی مهران مدیری را دنبال می‌کردند، از سه‌ هفته پیش به نزدیک‌ترین بقالی محل سری زده‌اند تا جدید‌ترین مجموعه او «قهوه تلخ» را بخرند. مجموعه‌ای که ابتدا قرار بود در تلویزیون پخش شود که به دلایل متناقضی که چندین‌بار اعلام شد، پخش نشد. اما حالا که این مجموعه در سراسر کشور با تبلیغات بسیار وسیع پخش شده است.

سریال طنز 90 قسمتی مهران مدیری ،به شهادت آمار ،همچنان به فروش می رود و به نظر می رسد ،قهوه تلخ ،نهضت مبارزه با رایت و پخش غیر قانونی آثار هنری را پایه ریزی کرده است.

این سریال که به صورت سی دی و دی وی دی خانگی برای عرضه در فروشگاه‌ های سراسر کشور تولید شده است، در اولین روز عرضه به بازار با فروش افسانه‌ای نیم میلیون نسخه رکوردی دست‌نیافتنی در فروش محصولات فرهنگی خانگی به جا گذاشت. و این رکورد شکنی هر هفته و هر هفته ادامه می یابد.

هر چند عزت الله ضرغامی در آخرین اظهارات خود درباره این مجموعه کمدی اعلام کرد : این سریال را ما نساخته‌ایم و مجوزش را از وزارت ارشاد گرفته و مورد تائید ما نیست،اما به نظر می رسد صداو سیما با از دست دادن انحصار پخش این سریال ،بیشتر ضرر کرده است ،زیرا در دورانی که به زعم بسیاری از کارشناسان علوم اجتماعی از بینندگان برنامه های تلویزیونی کم شده است و با وجود کانالهای ماهواره ای که با هنجار شکنی و پخش سریالهایی مغایر با فرهنگ ایرانی -اسلامی ،بین خانواده های ایرانی فراگیر شده اند،پخش مجموعه 90 قسمتی قهوه تلخ با حضور مهران مدیری و 32 بازیگر طنز محبوب مردم،می توانست تا حد زیادی بر بیندنگان تلویزیون بیافزاد و مردم را با سریالهای ساخت وطن آشتی دهد.

نکته جالب توجه که نشان از محبوبیت بسیار مهران مدیری در بین جامعه ایرانی دارد این است که وی تنها با یک ویدیو ی کوتاه که در آن صادقانه با مردم صحبت کرد و از آنها خواست که این سریال را کپی نکنند و با جمله معروف جان من جان من کپی نکنید توانست قانون کپی رایت را که هرگز در ایران رعایت نشده بین گروه کثیری از مردم نهادینه کند.مهران مدیری خطاب به مردم گفت: ما که همیشه همدیگر را دوست داشته‌ایم و من همیشه عاشق‌تان بوده‌ام یک خواهش از شما دارم و آن این است که جان من (مدیری این عبارت جان من را سه بار تکرار کرد) نسخه کپی این سریال را از کسی نگیرید و یا از کسی نخرید. حتی در خانواده و حتی در بین خواهر و برادرها...

بعد از این سخنان مهران مدیری در بسیاری از خانواده ها دیده شده است که حتی کودکان زیر 10 سال نیز به والدینشان اجازه نمی دهند سی دی های این سریال را حتی به امانت به دیگران بدهند و این نکته بسیار مثبتی است که از کودکی آموزش صحیح درباره قانون کپی رایت به کودکان داده شود زیرا که این امر ملکه ذهنشان خواهد شد . این در حالی است که پیشتر همه تلاش های فرهنگی و ... برای مقابله با این حرکت زشت نتیجه نداده بود و تقریباً همه امیدشان را از دست داده بودند.

در هر حال از خبرها بر می‌آید که «قهوه تلخ» در نخستین روز پخش 500 هزار نسخه فروخته است. این مجموعه به صورت «تک دی‌وی‌دی» یا «سه سی‌دی» عرضه می‌شود و قیمت آن هم 2500 تومان است. خبر فروش 500 هزار نسخه‌ای در یک‌روز را سایت رسمی «قهوه تلخ» هم تایید کرده است. برخی سایت های خبری نیز با ضرب و تقسیم به این نتیجه رسیدند فروش مجموعه قهوه تلخ تا همین الآن رکورد فروش همه فیلم های سینمایی و مجموعه ها را شکسته و احتمالا رکوردی تاریخ در ایران به جای خواهد گذاشت .

با این فروش میلیاردی به نظر می رسد نه مهران مدیری از عدم پخش سریالش در سیما ضرر کرد ونه مردم ایران چرا که مدیری به فروش بالا رسید و مردم ایران درک کردند که کپی غیر قانونی چقدر برای دست اندرکاران یک اثر درد ناک است و کم کم به این نتیجه رسیده اند که کپی رایت ممنوع![ندعوك للتسجيل في المنتدى أو التعريف بنفسك لمعاينة هذه الصورة]

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة