رابطه تعداد فرزندان و طول عمر انسان

اذهب الى الأسفل

رابطه تعداد فرزندان و طول عمر انسان

پست  ANGEL في السبت نوفمبر 06, 2010 11:58 am

به گزارش 3 نسل به نقل از تابناک، «يک کشاورز جوان با 4 فرزند يا بيشتر»؛ اين الگويي است که بنا بر يکي از تازه‌ترين تحقيقات، مرداني که مي‌خواهند به سن صدسالگي برسند، بايد رعايت کنند.

اين تحقيق که براساس کارت‌هاي مخصوص سربازگيري در جنگ جهاني اول انجام شده، پيشنهاد مي‌کند که رعايت وزن متعادل در جواني، کشاورزي و داشتن تعداد زيادي فرزند، همگي از عواملي هستند که سن مردان را از يک قرن مي‌گذرانند.

بنا بر اين تحقيق، يکي از اين عوامل، به‌طور خاص، غيرقابل پيش‌بيني بوده است. دستيار اين تحقيق، لئونيد گاوريلو مي‌گويد: تعجب کرديم که داشتن بيش از 3 فرزند، باعث افزايش طول عمر مي‌شود. براساس عقل سليم و تحقيقاتي که گروه‌هاي ديگري قبلا انجام داده بودند، انتظار نتيجه‌اي کاملا خلاف نتيجه فعلي را داشتيم.
لئونيد گاوريلو که همراه همسرش، ناتاليا گاوريلو، سرپرستي اين طرح را به‌عهده داشتند، هر دو در مرکز دانشگاهي بررسي سن در شيکاگو فعاليت دارند. گاوريلو، يکي از سرپرستان تحقيق طول عمر، هفته گذشته در جلسه سالانه مجمع امراض کهنسالي آمريکا در سانفرانسيسکو يافته‌هاي اين طرح را ارائه کرد.

گروه گاوريلو، آمار ضروري و ديگر اطلاعات را مدت‌ها جمع‌آوري کرده و دلايل طول عمر برخي از افراد را دنبال کردند و در همان مرحله به نتايج جالبي رسيدند: احتمال صدساله شدن کودکاني که از زنان زير 25سال متولد شده‌اند به نسبت کودکان متولد شده از زنان 25ساله يا بيشتر، دوبرابر است.

تحقيقات جديد در مورد مردان براساس گنجينه اطلاعات مربوط به مردان آمريکايي قرن20 به دست آمده که به تازگي از طريق اينترنت قابل دسترسي است؛ کارت‌هاي ثبت شده از دوران سربازگيري جنگ‌جهاني اول، از 1917 تا 1918.قانون تقريبا از تمام مردان بزرگسال 46ساله يا کمتر خواست تا کارت‌هاي مخصوص سربازگيري را پر کنند؛ کارت‌هايي که در آنها از مشخصات فيزيکي و اجتماعي‌شان سؤال شده بود.

در اين تحقيق، خانم و آقاي گاوريلو با استفاده از اطلاعات امنيت اجتماعي، حدود 240مرد متولد در سال 1887 را شناسايي کردند که حداقل تا سن صدسالگي زندگي کرده بودند.

مطالعه 171 مورد از اين تعداد که مشخصات فيزيکي و اجتماعي آنها تا سن سي سالگي از طريق کارت‌هاي سربازگيري جنگ جهاني اول به دست آمده بود، تصوير کوتاهي از زندگي در آن زمان را در اختيار پژوهشگران قرار داد.

تيم شيکاگو اين اطلاعات را با اطلاعات مربوط به کارت‌هاي سربازگيري گروهي از مردان آمريکايي متولد شده در سال1887 که به‌طور تصادفي انتخاب شده اما به سن صدسالگي نرسيده بودند، مقايسه کرد.

نتايج شگفت‌انگيزي به دست آمد. نخستين نتيجه، افزايش شانس دستيابي به سن صدسالگي و ارتباط مستقيم آن با افزايش تعداد فرزندان يک مرد تا سن سي‌سالگي بود.

اين اطلاعات نشان داد که احتمال دستيابي به بيش از يک قرن زندگي براي يک مرد سي‌ساله در سال1917 با يک تا 3فرزند در مقايسه با مردان بدون فرزند در همان سن، 61درصد بيشتر است.

البته براساس همين تحقيق، شانس زندگي يک مرد تا سنين بسيار بالا، با داشتن 4 فرزند يا بيشتر تا سن سي‌سالگي افزايش مي‌يابد. آرنولد ميتنيتسکي، يکي از محققان طول عمر و پروفسور در رشته‌هاي پزشکي عمومي، رياضيات و آمار دانشگاه دال‌هاوزي در هاليفاکس کانادا مي‌گويد: نتيجه به دست آمده با تئوري متداولي که تحقيقات طول عمر نشان مي‌داد، متفاوت است: براساس اين تئوري، بين تعداد فرزندان و طول عمر والدين رابطه عکس برقرار است.گاوريلو اين‌طور مي‌انديشد که علت اين امر، کمک فرزندان در زمان بزرگسالي و کهنسالي فرد است.

او مي‌گويد: صاحب فرزندان متعددي شدن، نشان‌دهنده سلامت عمومي فرد و جذابيت در امر ازدواج است که مي‌تواند منجر به ازدواج در سنين کمتر شود، در نتيجه فرد تا سن سي‌سالگي صاحب فرزندان بيشتري مي‌شود.

به عقيده گاوريلو، ممکن است سلامت و تندرستي فرد که احتمال ازدواج و باروري را در وي افزايش مي‌دهد، به افزايش طول عمر او نيز کمک کند.

يافته ديگر اين بود که کشاورز بودن (همانطور که در کارت‌هاي مخصوص سربازگيري ذکر شده) شانس سه برابر شدن طول عمر يک مرد را دو برابر مي‌کند. البته همان‌طور که انتظار مي‌رفت، چاقي- به آن اندازه که دانشمندان فرد را قوي‌بنيه و نيرومند مي‌نامند- احتمال کلي زندگي طولاني را از يک مرد سلب مي‌کند.در واقع، احتمال زندگي صدساله در مرداني که هيکل لاغر يا معمولي دارند نسبت به مردان تنومند، دو‌ برابر است.

اما به‌طور شگفت‌انگيزي، براي داشتن زندگي صدساله، تفاوت چنداني بين لاغر و ضعيف بودن هيکل يک مرد با معمولي بودن هيکل او وجود ندارد که اين موضوع با نتيجه مطالعات جانوران تقابل دارد؛ مطالعه‌اي که نشان داده است رعايت رژيم غذايي کم‌کالري و در نتيجه لاغر بودن، طول عمر را افزايش مي‌دهد.

خصوصيات ديگر نيز- شامل وضعيت تاهل و مهاجرت تا سن سي‌سالگي- تأثير چنداني بر طول عمر نداشتند. در نهايت کشف شد که ارتباط مستقيمي بين بلند بودن قد با احتمال زندگي تا صدسالگي، البته به‌عنوان يکي از عوامل حاشيه‌اي، وجود دارد و دلايل زيادي وجود دارد که نشان مي‌دهد يافته‌هاي مربوط به زنان بدون شک متفاوت خواهند بود. ضمن اينکه براي رسيدن به جواب اين سؤال، نياز به تحقيق و آمار مشابهي است.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد