مقصر کم‌ خوابی پیدا شد!

اذهب الى الأسفل

مقصر کم‌ خوابی پیدا شد! Empty مقصر کم‌ خوابی پیدا شد!

پست  ANGEL في الجمعة نوفمبر 05, 2010 6:46 am

مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس قسم می خورد که شبها تنها به چهار ساعت خواب نیاز دارد. اکنون گروهی از محققان دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا ژنی را کشف کردند که می تواند بر ادعای مارگارت تاچر صحه گذارد.

پژوهشگران آمریکایی با انجام تحقیقاتی بر روی DNA ژنی را کشف کردند که جهش آن می تواند منجر به کم خوابی و بی خوابی شود.

به گزارش مهر، مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس قسم می خورد که شبها تنها به چهار ساعت خواب نیاز دارد. اکنون گروهی از محققان دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا ژنی را کشف کردند که می تواند بر ادعای مارگارت تاچر صحه گذارد.

این دانشمندان ژنی به نام DQB1*0602 را کشف کردند که دارنده آن بسیار کم می خوابد و با احتمال بیشتری مواجه است که در طول شب چندین مرتبه بیدار شود.

این محققان این جهش ژنتیکی را در ۱۲۹ داوطلب (۹۲ فرد سالم بدون این ژن و ۳۷ فرد حامل ژن) مشاهده کردند و به این نتایج دست یافتند. پیش از این تاثیرات این ژن بر روی خواب شناخته شده اما تاکنون چگونگی عملکرد آن کشف نشده بود.

این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج، از یک گروه داوطلب سالم خواستند که به مدت یک هفته در لابراتوار آنها بخوابند.

در دو شب اول این تحقیقات، آنها اجازه داشتند ۱۰ ساعت در طول شب بخوابند. درحالی که در شبهای بعد، داوطلبان می توانستند تنها چهارساعت بخوابند و بقیه ساعت شب را به انجام بازیهای رایانه ای، مطالعه، تماشای تلویزیون و … بگذرانند.

خواب این افراد هرشب بررسی شده و سپس از آنها پرسیده می شد که چقدر احساس بی خوابی و یا نیاز به خوابیدن می کنند.

نتایج این بررسیها نشان داد حاملان ژن DQB1*0602 نیاز به خواب بسیار متفاوتی با دیگران داشتند. به طوریکه خواب آنها بسیار کوتاه بود و حتی زمانی که می توانستند تنها ۴ ساعت بخوابند آنها به طور متوسط ۴ بار در شب بیدار می شدند و عمق خواب آنها بسیار کم بود.

در فاز خواب عمیق که به آن امواج دلتا گفته می شود مرحله ای از خواب است که ما در آن بیشتر، طولانی تر و عمیقتر می خوابیم.

براساس گزارش 3 نسل به نقل از آنسا، این افراد در زمانی که می توانستند ۱۰ ساعت بخوابند تنها ۳۴ دقیقه در فاز خواب عمیق قرار می گرفتند در حالی که افراد بدون ژن ۴۳ دقیقه در خواب عمیق بودند.

زمانی که از افراد خواسته شد تنها ۴ ساعت بخوابند حاملان این ژن ۲۹ دقیقه و سایر افراد ۳۵ دقیقه در خواب عمیق بودند.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد