مغز زنبورها کامپیوتر را شکست داد

اذهب الى الأسفل

مغز زنبورها کامپیوتر را شکست داد Empty مغز زنبورها کامپیوتر را شکست داد

پست  ANGEL في الجمعة نوفمبر 05, 2010 6:45 am

3 نسل: بزرگی و کوچکی مغز هوش را تعیین نمی‌کند چرا که زنبورها با مغزهای مینیاتوری‌شان موفق شدند کامپیوتر را شکست بدهند. تحقیقات نشان می‌دهد زنبورهای عسل می‌توانند مسائل پیچیده ریاضی را به سرعت حل کنند در حالی که کامپیوترها برای حل این مسائل چند روز زمان نیاز دارند. محققان موسسه رویال هالووی دانشگاه لندن می گویند، این حشرات یاد می گیرند کوتاه‌ترین مسیر را برای پرواز بین گل‌ها پیدا کنند.

به این ترتیب زنبورها در کمترین زمان ممکن به گل هایی که قرار است از شهد آنها استفاده کنند، می‌رسند. در عوض کامپیوترها برای چنین محاسبه ای باید طول همه مسیرهای احتمالی را اندازه گیری و سپس یکی را به عنوان کوتاه ترین راه انتخاب کنند.

زنبورها برای رسیدن به همان راه حل از مغزی که به کوچکی تخم علف است استفاده می‌کنند.

دکتر نایجل راین از مدرسه علوم زیست شناختی موسسه رویال هالووی می‌گوید: «زنبورهای جست‌وجوگر هر روز مشکل جست‌وجوی خود را سریعا حل می کنند. آنها از گل‌ها در محل های مختلف بازدید می‌کنند و از آنجا که پرواز انرژی زیادی می‌طلبد، آنها راهی را می یابند که به کمترین پرواز نیاز داشته باشد.» دانشمندان برای بررسی رفتار زنبورها و پی بردن به این موضوع که آیا زنبورها هر روز ساده ترین راه را انتخاب می‌کنندیا خیر، از گل‌های مصنوعی کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده کردند.

بعد از شناسایی محل گل ها، زنبور خیلی سریع بهترین مسیر برای ذخیره وقت و انرژی را پیدا می‌کند و جالب تر اینکه هر روز همین اتفاق تکرار می‌شود.

این محققان مصمم هستند از این شیوه عمل زنبورها برای کمک به زندگی انسان معاصر که به شبکه هایی نظیر جریان ترافیک، اطلاعات اینترنت و زنجیره های تامین خدمات بازرگانی متکی است، در یافتن اهداف مورد نظر خود کمک کنند.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد