روشی نوین برای مقابله با بی ‌خوابی

اذهب الى الأسفل

روشی نوین برای مقابله با بی ‌خوابی

پست  ANGEL في الخميس نوفمبر 25, 2010 4:27 pm

بی‌خوابی یکی از مشکلات شایع افراد در جوامع مختلف است که مطابق با آمار، میلیون‌ها نفر از افراد میانسال و سالمند از این عارضه رنج می‌برند.

به گزارش 3 نسل به نقل از ایران، تحقیقات نشان می‌دهد، انجام حرکات ورزشی ایروبیک، نسخه غیردارویی مفیدی برای مبتلایان به بی‌خوابی به‌شمار می‌رود.

به عقیده پژوهشگران، انجام تمرینات ایروبیک بطور منظم، نه تنها کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد، بلکه باعث بهره‌مندی از خواب کافی شبانه می‌شود.

آزمایشی که روی تعدادی از افراد میانسال و سالمند مبتلا به بی‌خوابی انجام گرفت، نشان داد بیش از ۵۰ درصد از افراد تحت آزمایش که به بی‌خوابی مزمن مبتلا بودند، پس از انجام تمرینات ورزشی ایروبیک، به خوابی راحت و عمیق دست پیدا کردند.

این بیماران که قبل از بهره‌مندی از تمرینات ورزشی از الگوهای دارویی پیروی می‌کردند، نتیجه انجام تمرینات ورزشی ایروبیک را اثربخش‌تر معرفی کردند.

گروهی از این افراد که عمده آنها را زنان ۵۵ ساله و بالاتر تشکیل می‌دادند، در هفته، دو روز در جلسات ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ایروبیک شرکت کرده و در کنار آن از ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت و تردمیل استفاده کردند.

گروه دیگر از افراد تحت آزمایش بدون انجام ورزش‌های فیزیکی تنها در کلاس‌های تفریحی مانند کلاس آشپزی شرکت کرده یا اوقات فراغت خود را صرف رفتن به موزه یا پارک کردند.

این تحقیق نشان داد با وجود این‌که هر دو گروه تحت آزمایش، فاکتورهای بهداشت خواب از جمله خوابیدن در اتاقی آرام با تهویه مناسب را رعایت کردند، اما در گروهی که از الگوهای ورزشی ایروبیک پیروی می‌کردند، کیفیت خواب بهتر شده و در طول روز انرژی آنها برای انجام کارهای روزانه افزایش یافته بود.

این گروه، بهبود عملکرد متابولیسم بدن، شادابی و بهره‌مندی از خواب عمیق را از مزیت‌های انجام ورزش‌های ایروبیک معرفی می‌کردند.

محققان انجام تمرینات ایروبیک را حداقل دوبار در هفته به مدت ۴۰ تا ۵۰ دقیقه همراه با بهره‌مندی از الگوهای غذایی مناسب بهترین روش برای مقابله با بی‌خوابی معرفی می‌کنند.

به عقیده محققان انجام تمرینات ورزشی باعث افزایش میزان اکسیژن در خون شده و کاهش اسید لاکتیک را در خون به دنبال دارد، در نتیجه فرد ورزشکار از خواب عمیق بهره‌مند خواهد شد.

ANGEL
کاربر ساده
کاربر ساده

Posts : 178
Join date : 2010-09-10

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد