هاكاما نوعي لباس سنتي ژاپني است

اذهب الى الأسفل

هاكاما نوعي لباس سنتي ژاپني است

پست  Admin في الأربعاء أكتوبر 13, 2010 10:59 am


هاكاما نوعي لباس سنتي ژاپني است . هاكاما قسمت از كمر تا تقريباً قوزك پا را مي پوشاند و مانند دامن چين دار است. در گذشته هاكاما صرفاً توسط مردان پوشيده مي شده و ليكن اكنون خانم ها نيز (البته با اندكي تغيير شكل) مي پوشند.
در آیکیدو نیز این بخش از لباس استفاده و پوشیده می شود. البته زمان پوشیدن هاکاما در سبکهای مختلف آیکیدو متفاوت است. در برخی از سبکها هنرجو از روزهای ابتدایی هاکاما برتن می کند، اما در بسیاری از سبکها پوشیدن هاکاما بعنوان یکی از درجات بالا در نظر گرفته می شود که هنرجو پس از گذشتن مدت طولانی تر و انجام آزمونهای مختلف و کسب رده ای خاص اجازه دارد تا هاکاما بر تن کند.
از آنجا که هاکاما بسیار بلند و گشاد است، در هنگام تمرین و بخصوص در روزهای ابتدایی پوشیدن آن، بسیار سرعت حرکت هنرجو را محدود می کند. در سبکهایی از آیکیدو که اجازه پوشیدن هاکاما پس از چند سال تمرین داده می شود، این مزیت وجود دارد که هنر جو پس از سالها تمرین، مجبور می گردد تا دوباره از سرعت اجرای تکنیکهای خود بکاهد. این موضوع فرصتی است تا دوباره به جزئیات تکنیکهایش با دقت بیشتری نگاه و آنها را دوباره با صبوری مرور کند.
همچنین پوشیدن هاکاما فلسفه ای رمزگونه را به همراه دارد. بدین معنا که در آیکیدو حرکات پا از اهمیت ويژه ای برخوردار هستند. بطوریکه اجرای صحیح و موثر یک تکنیک وابستگی شدیدی به گام ها و حرکات پا دارد. برای هنرجویان و اساتیدی که در این حرکات تبحر پیدا کرده اند فرض است تا بشکلی این فنون را از بازدیدکننده ها مخفی نگاه دارند. با پوشیدن هاکاما پاها و شیوه قرار گرفتن آنها و گام ها بشکل قابل توجهی غیر قابل رویت خواهد بود.
هاکاما و شکل آن نیز مانند بسیاری از اصول ژاپنی دارای فلسفه و معنا است که لازم است تا هنرجویانی که هاکاما بر تن می کنند، به این فلسفه و اصول توجه و پایبندی بیشتری نشان دهند. این فلسفه در چین های هاکاما خودنمایی می کند و هر چین از هاکاما دارای معنای خاصی است. هاکاما کلا دارای هفت چین است، پنج چین در جلو و دو چین در پشت هاکاما. معنای سمبولیک هر کدام از این چین ها بدین شرح است:
۱- Yuki : رشادت ‘ دليري ‘ شجاعت
۲- Jin : مروت ‘ نيكو كاري ‘ خيرخواهي
۳- Gi : عدالت ‘ درستكاري ‘ امانت داري
۴- Rei : ادب و احترام ‘ تواضع ‘ فرمانبرداري
۵- Makoto : بي ريايي ‘ صداقت ‘ اصالت وجود
۶- Chugi : وظيفه شناسي ‘ وفاداري ‘ وقف
۷- Meiyo : شرافت ‘ وقار ‘ حيثيت
اين هفت معني تعبير سامورايي ها بوده است. خيلي از هنرهاي رزمي اين سنت را ادامه داده اند و بعضاً داراي تعابير متفاوتي هستند.
پایبندی به اصول و معانی فوق مستلزم داشتن تفکری متفاوت و مبنی بر فلسفه آیکیدو است. امید آنکه تمامی هنرجویان این راه، در درک این مفاهیم و عمل به آنها کوشا باشند و تنها به یادگیری شکل ظاهری آیکیدو اکتفا نکنند. هر چند تمرینات فیزیکی آیکیدو هرگز جدای از فلسفه آن نیست، اما توجه به این فلسفه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در مورد نحوه تا كردن هاكاما، مانند ساير لباسهاي سنتي ژاپن ‘ تا كردن و نگهداري صحيح هاكاما بسيار مهم است چرا كه هاكاما داراي چينهاي زيادي است كه بايد هميشه بدون چروك باشند . يادگيي نحوه تا كردن هاكاما بدليل وجود چينهاي زياد و ايجاد گره هاي روي آن معمولاً مشكل بنظر مي آيد. هنرهاي رزمي مختلف روشهاي مختلف براي تا كردن هاكاما دارند كه به هر حال اين هم جزئي از آداب و رسوم هنر رزمي است كه بايد رعايت گردد. در تصویر زیر یکی از روشهای تا کردن هاکاما نشان داده شده است. همانطور که در شکل پیدا است برای تا کردن هاکاما باید ابتدا هاکاما را به پشت باید پهن کرد و دو چین پشت آنرا مرتب کرد(مرحله ۱ در شکل). سپس هاکاما را به سمت روی آن برگرداند و تا چینهای روی آنرا مرتب کرد (مرحله ۲ تا ۸). تا کردن بندهای بلند هاکاما نیز روشهای مختلفی دارد(مراحل ۹ تا ۱۴). گاها برای تسریع در تا کردن هاکاما بندها در بشکل ساده در مرحله ۲ در امتداد هاکاما قرار می دهند و با تا شدن هاکاما بندها در بین هاکاما قرار می گیرد و با تا شدن هاکاما تا می شود.

Admin
Admin

Posts : 35
Join date : 2010-08-30

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد