جنبه های احتیاطی در آموزش آیکیدو

اذهب الى الأسفل

جنبه های احتیاطی در آموزش آیکیدو

پست  amir_king في الخميس نوفمبر 11, 2010 12:04 pm

آنچه در ادامه می خوانید خط مشی هایی است که استاد بزرگ موریهه اوشیبا در مورد آموزش و تمرین آیکیدو تعیین نموده است. باز هم ساده اما پر معنا.

بر خلاف بسیاری از اساتید هنرهای رزمی که اقدام به فرموله کردن جزئیات قوائد و ایجاد قوانین سخت برای محوطه تدریس خود می کنند، موریهه این روش را نمی پسندید، او تمایل داشت تا شاگردانش از احساسات عام و حضور ذهن خود پیروی کنند.

هر چند، با شناخته شدن هرروزه آیکیدو، شاگردان ارشد او از وی خواستند تا نوعی خط مشی و روش مدون برای تمرین را ارائه کند. موریهه با لبخند پاسخ داد "به نظر میرسد که زمانه عوض شده" و این عنوان را طرح کرد "جنبه های احتیاطی در آموزش آیکیدو":
۱) تکنیکهای آیکیدو می توانند به شدت کشنده باشند، بنابراین در هنگام آموزش دیدن در هر زمان مشاهده دقیق جهت های حرکت مربی از ضروریات است نه اینکه درگیر بکار بردن زور و فشار بشویم.
۲) آیکیدو هنری است که در آن یک شخص برای برخورد در برابر چندین نفر بکار می رود. خود را چنان آموزش دهید که از حملاتی که از چهار یا هشت جهت انجام می شود آگاه باشید.
۳) همیشه با حالتی با طراوت، شاداب و به منظور لذت بردن تمرین کنید.
۴) مربی تنها می تواند بخش کوچکی از آموزش را به شما نمایش دهد و بگوید. تنها با تمرینات مداوم شما می توانید تجربه لازم برای زنده نگاه داشتن این هنر را بدست آورید.
۵) در تمرینات روزانه با حرکات پایه کار را شروع کنید و بدن را بکشید، بدون اینکه فشار بیش از حد به خود وارد کنید. بدرستی خودتان را گرم کنید، با این روش ترسی از آسیب دیدن حتی برای افراد مسن نیز وجود نخواهد داشت. در طول تمرین از تمرین کردن لذت ببرید و تشنه درک هدف واقعی و جوهر آیکیدو باشید.
۶) هدف از آموزش و تمرین آیکیدو آن است که ذهن و جسم را در هم ذوب کرده، ریخته گری کنیم و یک وجود واحد از آن بسازیم. تکنیکها از شخصی به شخص دیگر بر مبنای یک پایه واحد انتقال می یابد و باید بدون تبعیض به تازه واردها نشان داده شود، همچنین تکنیکها نباید برای مقاصد شیطانی مورد استفاده قرار گیرند.


amir_king
کاربر خوب
کاربر خوب

Posts : 204
Join date : 2010-11-02

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد